Międzynarodowy projekt WeP UP! West Pomeranian ICT Start Up Hub

WeP UP! West Pomeranian ICT Start Hub” to międzynarodowy projekt, który  realizowany jest od 1 lutego 2018 roku przez Zachodniopomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. i przy współpracy partnerów międzynarodowych z Włoch, Niemiec i Estonii. Zakończenie projektu nastąpi w dniu 31 lipca 2019 roku.

Spółka, jako reprezentacja strony polskiej i jednocześnie koordynator konsorcjum, pełni rolę menadżera całego projektu czuwając nad jego realizacją, a przede wszystkim wdrażając bezpośrednio założone działania wspierające rozwój środowiska startupowego na Pomorzu Zachodnim poprzez ekspansję lokalnych przedsiębiorców na rynek międzynarodowy i paneuropejski.

Realizowany przez ZARR S.A. projekt polega na stworzeniu trwałego ekosystemu przyjaznego startupom, w szczególności z branży ICT, opartego na ścisłej współpracy jednostek zaangażowanych w ich rozwój, takich jak uczelnie wyższe, inwestorzy prywatni, organizacje pozarządowe czy instytucje wspierające szeroko pojęty postęp i innowacyjność, angażujący potencjał regionalny.

Szukamy ludzi z ciekawymi pomysłami na biznes, którzy nie wiedzą jak zacząć, jak również takich, którzy już prowadzą swoje małe przedsięwzięcie a aspirują na poszerzenie horyzontów, nawet w zakresie międzynarodowym. Co nas interesuje? Pomysł na innowacyjność!

Celem projektu jest stworzenie przyjaznego środowiska dla rozwoju ekosystemu startupowego na Pomorzu Zachodnim. Projekt skierowany jest przede wszystkim do start-upów z sektora ICT, które są na etapie pomysłu czy prototypu, jak i do bardziej zaawansowanych projektów, szukających wejścia na rynki międzynarodowe, co jest możliwe dzięki współpracy z partnerami z Włoch, Niemiec i Estonii.

Co zrealizowaliśmy?

Jednym z pierwszych efektów pracy projektu WeP UP! jest raport o ekosystemie startupów na Pomorzu Zachodnim. Zebrano niezbędne dane oraz przeprowadzono wywiady z lokalnymi liderami ekosystemu. Następnie poddano to analizie, która odpowiada na pytanie, dlaczego w Zachodniopomorskiem star-upy rozwijają się wolniej niż w innych regionach Polski, czy Europy. Raport zawiera również rekomendacje co należy zrobić, aby pobudzić rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw w naszym regionie.

Raport o zachodniopomorskim ekosystemie startupowym

Do tego czasu zrealizowaliśmy również Program Akceleracyjny, dzięki któremu kilkunastu przedsiębiorców z innowacyjnymi pomysłami na biznes lub na wczesnym etapie rozwoju swoich pomysłów mogli od podstaw nauczyć się jak założyć i prowadzić startup. Zorganizowaliśmy 3 startupowe konferencje w Szczecinie z udziałem ekspertów zajmujących się rozwijaniem i finansowaniem startupów oraz inspirujących osobowości. Przed nami jeszcze jedna i ostatnia konferencja podsumowująca projekt WeP UP, podczas której poznany korzyści inicjatywy „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” oraz zaprezentujemy efekty pracy, w tym sukcesy naszych startupów.

Wkrótce w ramach projektu ruszy platforma internetowa One-Stop-Shop. Ma być to skarbnica wiedzy o zachodniopomorskich startupach i całym ekosystemie innowacji. Pozwoli przedsiębiorcom opowiedzieć o swoim biznesie, zaprezentować swój pomysł również na rynku europejskim, nawiązać kontakty biznesowe oraz zainteresować potencjalnych inwestorów.

Obecnie weszliśmy w realizację drugiej części projektu, która skupia się na wyjazdach zagranicznych połączonych ze spotkaniami matchmakingowymi w celu umożliwienia kontaktów z potencjalnymi partnerami lub inwestorami zagranicznymi. Takie wyzwania stoją przed bardziej rozwiniętymi już startupami, a projekt Wep UP ma im to umożliwić.

Data opublikowania: 13:52, luty 26, 2019

Kategorie:

Ostatnie aktualności